Avesta industristad aktiebolagupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 556285-2904 · Störst närvaro i Dalarna

Sedan januari 2025 har Avesta industristad aktiebolag annonserat omkring 64 upphandlingar (cirka 40 per år), varav cirka 27 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
64
sedan januari 2025
Tilldelningar
27
Tilldelat värde
0,3 mdkr
HHI
3 013
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
3 013
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Avesta industristad aktiebolag är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Avesta industristad aktiebolag annonserar i snitt runt 3 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Avesta industristad aktiebolag upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Avesta industristad aktiebolag
Öppet förfarande100 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 100 procent.

Annonser per månad
4jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Avesta industristad aktiebolag sedan januari 2025
jan 20253
feb 20251
mar 20251
apr 20252
maj 20252
jun 20254
jul 20253
aug 20252
okt 20254
nov 20253
dec 20253
jan 20262
feb 20261
mar 20262
apr 20263
maj 20265
jun 20268
jul 20268
aug 20263
sep 20264

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Avesta industristad aktiebolag som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Avesta industristad aktiebolag per år?

Avesta industristad aktiebolag annonserade cirka 38 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 64 totalt), varav ungefär 27 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Avesta industristad aktiebolag?

Vanligast är öppet förfarande (100 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Avesta industristad aktiebolag?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 3 013 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Avesta industristad aktiebolags upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Avesta industristad aktiebolags kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Avesta industristad aktiebolags nya annonser åt er.