Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolagupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 556935-7501 · Störst närvaro i Södermanland

Sedan januari 2025 har Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag annonserat omkring 135 upphandlingar (cirka 80 per år), varav cirka 65 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
135
sedan januari 2025
Tilldelningar
65
Tilldelat värde
0,4 mdkr
HHI
1 250
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
1 250
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag annonserar i snitt runt 7 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag
Öppet förfarande86 %
Förhandlat förfarande med annonsering7 %
Selektivt förfarande6 %
Förhandlat förfarande utan annonsering1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 86 procent.

Annonser per månad
4jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag sedan januari 2025
jan 20253
feb 20256
mar 20256
apr 20258
maj 20253
jun 20255
jul 20256
aug 20251
sep 20258
okt 20256
nov 20258
dec 20256
jan 20265
feb 20261
mar 20267
apr 20267
maj 20264
jun 202611
jul 20261
aug 20262
sep 20264

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag per år?

Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag annonserade cirka 81 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 135 totalt), varav ungefär 65 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag?

Vanligast är öppet förfarande (86 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 1 250 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolags upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolags kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolags nya annonser åt er.