FMVupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 202100-0340 · Störst närvaro i Stockholm

Sedan januari 2025 har FMV annonserat omkring 229 upphandlingar (cirka 140 per år), varav cirka 113 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
229
sedan januari 2025
Tilldelningar
113
Tilldelat värde
6,7 mdkr
HHI
3 438
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
3 438
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
56 %
Lägsta pris
  • Lägsta pris56 %
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet43 %
  • Kostnad (livscykelkostnad)1 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos FMV
Lägsta pris56 %
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet43 %
Kostnad (livscykelkostnad)1 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos FMV är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

FMV annonserar i snitt runt 11 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när FMV upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos FMV
Förhandlat förfarande med annonsering45 %
Öppet förfarande37 %
Förhandlat förfarande utan annonsering14 %
Selektivt förfarande3 %
Innovationspartnerskap0 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 37 procent.

Annonser per månad
8jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos FMV sedan januari 2025
jan 202516
feb 202523
mar 202510
apr 202514
maj 202511
jun 20254
jul 20256
aug 20252
sep 20256
okt 202511
nov 20258
dec 20258
jan 202611
feb 20267
mar 202611
apr 202612
maj 202614
jun 20267
jul 202610
aug 20268
sep 20268

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

FMV som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör FMV per år?

FMV annonserade cirka 137 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 229 totalt), varav ungefär 113 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder FMV?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde FMV oftast lägsta pris (56 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder FMV?

Vanligast är förhandlat förfarande med annonsering (45 % av de annonser där förfarandet framgår). Öppet förfarande står för 37 procent. Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos FMV?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 3 438 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner FMV:s upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner FMV:s kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar FMV:s nya annonser åt er.