Försvarsmaktenupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 202100-4615 · Störst närvaro i Stockholm

Sedan januari 2025 har Försvarsmakten annonserat omkring 200 upphandlingar (cirka 120 per år), varav cirka 120 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
200
sedan januari 2025
Tilldelningar
120
Tilldelat värde
1,0 mdkr
HHI
542
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
542
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
63 %
Lägsta pris
  • Lägsta pris63 %
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet38 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Försvarsmakten
Lägsta pris63 %
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet38 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Försvarsmakten är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Försvarsmakten annonserar i snitt runt 10 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Försvarsmakten upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Försvarsmakten
Öppet förfarande72 %
Förhandlat förfarande med annonsering11 %
Förhandlat förfarande utan annonsering8 %
Selektivt förfarande7 %
Ett steg1 %
Övrigt1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 72 procent.

Annonser per månad
5jan 2025okt 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Försvarsmakten sedan januari 2025
jan 20258
feb 20256
mar 20253
apr 202510
maj 20255
jun 20256
jul 20251
aug 20253
sep 202510
okt 202516
nov 202510
dec 20259
jan 202612
feb 20267
mar 202618
apr 20267
maj 20264
jun 202612
aug 20268
sep 20265

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Försvarsmakten som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Försvarsmakten per år?

Försvarsmakten annonserade cirka 120 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 200 totalt), varav ungefär 120 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Försvarsmakten?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Försvarsmakten oftast lägsta pris (63 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Försvarsmakten?

Vanligast är öppet förfarande (72 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Försvarsmakten?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 542 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Försvarsmaktens upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Försvarsmaktens kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Försvarsmaktens nya annonser åt er.