Fortifikationsverketupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 202100-4607 · Störst närvaro i Norrbotten

Sedan januari 2025 har Fortifikationsverket annonserat omkring 218 upphandlingar (cirka 130 per år), varav cirka 107 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
218
sedan januari 2025
Tilldelningar
107
Tilldelat värde
7,8 mdkr
HHI
453
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
453
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Fortifikationsverket är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Fortifikationsverket annonserar i snitt runt 11 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Fortifikationsverket upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Fortifikationsverket
Förhandlat förfarande med annonsering46 %
Selektivt förfarande38 %
Öppet förfarande15 %
Konkurrenspräglad dialog1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 15 procent.

Annonser per månad
5jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Fortifikationsverket sedan januari 2025
jan 20256
feb 20256
mar 202522
apr 202515
maj 20257
jun 20251
jul 20252
aug 20259
sep 202514
okt 20257
nov 20259
dec 20258
jan 202612
feb 202612
mar 20268
apr 20269
maj 20266
jun 20269
jul 20261
aug 20267
sep 20265

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Fortifikationsverket som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Fortifikationsverket per år?

Fortifikationsverket annonserade cirka 131 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 218 totalt), varav ungefär 107 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Fortifikationsverket?

Vanligast är förhandlat förfarande med annonsering (46 % av de annonser där förfarandet framgår). Öppet förfarande står för 15 procent. Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Fortifikationsverket?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 453 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Fortifikationsverkets upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Fortifikationsverkets kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Fortifikationsverkets nya annonser åt er.