Gagnefs kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-2155 · Störst närvaro i Dalarna

Sedan januari 2025 har Gagnefs kommun annonserat omkring 99 upphandlingar (cirka 60 per år), varav cirka 46 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
99
sedan januari 2025
Tilldelningar
46
Tilldelat värde
0,4 mdkr
HHI
2 463
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Måttligt koncentrerad
2 463
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
78 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet78 %
  • Lägsta pris22 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Gagnefs kommun
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet78 %
Lägsta pris22 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Gagnefs kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Gagnefs kommun annonserar i snitt runt 5 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Gagnefs kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Gagnefs kommun
Öppet förfarande94 %
Selektivt förfarande4 %
Ett steg2 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 94 procent.

Annonser per månad
3jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Gagnefs kommun sedan januari 2025
jan 20256
feb 20255
mar 20252
apr 20253
maj 20255
jun 20255
jul 20254
aug 20253
sep 20254
okt 20259
nov 20256
dec 20258
jan 20262
feb 20265
mar 20265
apr 20262
maj 20266
jun 20269
jul 20266
aug 20261
sep 20263

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Gagnefs kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Gagnefs kommun per år?

Gagnefs kommun annonserade cirka 59 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 99 totalt), varav ungefär 46 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Gagnefs kommun?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Gagnefs kommun oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (78 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Gagnefs kommun?

Vanligast är öppet förfarande (94 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Gagnefs kommun?

Marknaden är måttligt koncentrerad med ett HHI på cirka 2 463 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Gagnefs kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Gagnefs kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Gagnefs kommuns nya annonser åt er.