Locum aktiebolagupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 556438-7909 · Störst närvaro i Stockholm

Sedan januari 2025 har Locum aktiebolag annonserat omkring 178 upphandlingar (cirka 110 per år), varav cirka 111 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
178
sedan januari 2025
Tilldelningar
111
Tilldelat värde
2,0 mdkr
HHI
2 246
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Måttligt koncentrerad
2 246
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
67 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet67 %
  • Lägsta pris33 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Locum aktiebolag
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet67 %
Lägsta pris33 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Locum aktiebolag är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Locum aktiebolag annonserar i snitt runt 9 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Locum aktiebolag upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Locum aktiebolag
Öppet förfarande88 %
Selektivt förfarande10 %
Förhandlat förfarande med annonsering1 %
Förhandlat förfarande utan annonsering1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 88 procent.

Annonser per månad
5jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Locum aktiebolag sedan januari 2025
jan 20254
feb 20256
mar 20257
apr 20255
maj 20257
jun 20253
jul 20253
aug 20255
sep 20254
okt 20257
nov 20253
dec 20257
jan 20268
feb 202610
mar 20264
apr 202610
maj 202612
jun 20264
jul 20264
aug 20264
sep 20265

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Locum aktiebolag som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Locum aktiebolag per år?

Locum aktiebolag annonserade cirka 107 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 178 totalt), varav ungefär 111 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Locum aktiebolag?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Locum aktiebolag oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (67 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Locum aktiebolag?

Vanligast är öppet förfarande (88 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Locum aktiebolag?

Marknaden är måttligt koncentrerad med ett HHI på cirka 2 246 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Locum aktiebolags upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Locum aktiebolags kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Locum aktiebolags nya annonser åt er.