Mölndals stadupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-1363 · Störst närvaro i Västra Götaland

Sedan januari 2025 har Mölndals stad annonserat omkring 107 upphandlingar (cirka 60 per år), varav cirka 49 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
107
sedan januari 2025
Tilldelningar
49
Tilldelat värde
0,9 mdkr
HHI
4 665
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
4 665
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Mölndals stad är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Mölndals stad annonserar i snitt runt 5 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Mölndals stad upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Mölndals stad
Öppet förfarande88 %
Förhandlat förfarande med annonsering6 %
Ett steg5 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 88 procent.

Annonser per månad
4jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Mölndals stad sedan januari 2025
jan 20254
feb 20253
mar 20255
apr 20255
maj 20256
jun 20256
aug 20251
sep 20253
okt 20257
nov 20254
dec 20255
jan 20264
feb 20263
mar 20264
apr 20265
maj 20263
jun 20264
aug 20265
sep 20264

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Mölndals stad som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Mölndals stad per år?

Mölndals stad annonserade cirka 64 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 107 totalt), varav ungefär 49 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Mölndals stad?

Vanligast är öppet förfarande (88 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Mölndals stad?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 4 665 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Mölndals stads upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Mölndals stads kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Mölndals stads nya annonser åt er.