Motala kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-2817 · Störst närvaro i Östergötland

Sedan januari 2025 har Motala kommun annonserat omkring 314 upphandlingar (cirka 190 per år), varav cirka 204 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
314
sedan januari 2025
Tilldelningar
204
Tilldelat värde
1,1 mdkr
HHI
1 220
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
1 220
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
92 %
Lägsta pris
  • Lägsta pris92 %
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet8 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Motala kommun
Lägsta pris92 %
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet8 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Motala kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Motala kommun annonserar i snitt runt 16 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Motala kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Motala kommun
Öppet förfarande97 %
Selektivt förfarande1 %
Förhandlat förfarande med annonsering1 %
Förhandlat förfarande utan annonsering0 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 97 procent.

Annonser per månad
7jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Motala kommun sedan januari 2025
jan 202514
feb 202514
mar 202518
apr 202515
maj 202518
jun 202510
jul 202510
aug 20254
sep 20257
okt 20258
nov 202512
dec 20255
jan 202612
feb 202612
mar 202614
apr 202614
maj 202611
jun 20268
jul 20263
aug 20267
sep 20267

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Motala kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Motala kommun per år?

Motala kommun annonserade cirka 188 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 314 totalt), varav ungefär 204 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Motala kommun?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Motala kommun oftast lägsta pris (92 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Motala kommun?

Vanligast är öppet förfarande (97 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Motala kommun?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 1 220 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Motala kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Motala kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Motala kommuns nya annonser åt er.