RAMBO ABupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 556211-9007 · Störst närvaro i Västra Götaland

Sedan januari 2025 har RAMBO AB annonserat omkring 68 upphandlingar (cirka 40 per år), varav cirka 44 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
68
sedan januari 2025
Tilldelningar
44
Tilldelat värde
0,1 mdkr
HHI
1 146
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
1 146
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
88 %
Lägsta pris
  • Lägsta pris88 %
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet13 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos RAMBO AB
Lägsta pris88 %
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet13 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos RAMBO AB är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

RAMBO AB annonserar i snitt runt 3 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när RAMBO AB upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos RAMBO AB
Öppet förfarande100 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 100 procent.

Annonser per månad
1jan 2025okt 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos RAMBO AB sedan januari 2025
jan 20253
feb 20257
mar 20251
apr 20254
maj 20252
jun 20254
jul 20251
aug 20252
sep 20253
okt 20253
nov 20253
dec 20251
jan 20262
feb 20266
mar 20263
maj 20262
jul 20261
aug 20262
sep 20261

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

RAMBO AB som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör RAMBO AB per år?

RAMBO AB annonserade cirka 41 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 68 totalt), varav ungefär 44 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder RAMBO AB?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde RAMBO AB oftast lägsta pris (88 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder RAMBO AB?

Vanligast är öppet förfarande (100 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos RAMBO AB?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 1 146 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner RAMBO AB:s upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner RAMBO AB:s kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar RAMBO AB:s nya annonser åt er.