Säters kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-2247 · Störst närvaro i Dalarna

Sedan januari 2025 har Säters kommun annonserat omkring 104 upphandlingar (cirka 60 per år), varav cirka 46 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
104
sedan januari 2025
Tilldelningar
46
Tilldelat värde
8,6 mdkr
HHI
7 697
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
7 697
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
60 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet60 %
  • Lägsta pris40 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Säters kommun
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet60 %
Lägsta pris40 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Säters kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Säters kommun annonserar i snitt runt 5 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Säters kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Säters kommun
Öppet förfarande94 %
Selektivt förfarande3 %
Ett steg2 %
Förhandlat förfarande med annonsering1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 94 procent.

Annonser per månad
5jan 2025okt 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Säters kommun sedan januari 2025
jan 20256
feb 20255
mar 20255
apr 20254
maj 20252
jun 20257
jul 20253
aug 20254
sep 20253
okt 20258
nov 20256
dec 20259
jan 20262
feb 20265
mar 20267
apr 20263
maj 20266
jun 20268
jul 20266
sep 20265

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Säters kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Säters kommun per år?

Säters kommun annonserade cirka 62 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 104 totalt), varav ungefär 46 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Säters kommun?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Säters kommun oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (60 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Säters kommun?

Vanligast är öppet förfarande (94 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Säters kommun?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 7 697 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Säters kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Säters kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Säters kommuns nya annonser åt er.