Stenungsunds kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-1298 · Störst närvaro i Västra Götaland

Sedan januari 2025 har Stenungsunds kommun annonserat omkring 71 upphandlingar (cirka 40 per år), varav cirka 44 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
71
sedan januari 2025
Tilldelningar
44
Tilldelat värde
0,8 mdkr
HHI
3 768
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
3 768
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Stenungsunds kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Stenungsunds kommun annonserar i snitt runt 4 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Stenungsunds kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Stenungsunds kommun
Öppet förfarande92 %
Förhandlat förfarande med annonsering6 %
Förhandlat förfarande utan annonsering2 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 92 procent.

Annonser per månad
2jan 2025okt 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Stenungsunds kommun sedan januari 2025
jan 20251
feb 20251
mar 20255
apr 20255
maj 20254
jun 20254
aug 20252
sep 20252
okt 20253
nov 20253
dec 20252
feb 20264
mar 20263
apr 20263
maj 20263
jun 20261
aug 20261
sep 20262

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Stenungsunds kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Stenungsunds kommun per år?

Stenungsunds kommun annonserade cirka 43 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 71 totalt), varav ungefär 44 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Stenungsunds kommun?

Vanligast är öppet förfarande (92 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Stenungsunds kommun?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 3 768 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Stenungsunds kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Stenungsunds kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Stenungsunds kommuns nya annonser åt er.