Täby kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-0118 · Störst närvaro i Stockholm

Sedan januari 2025 har Täby kommun annonserat omkring 95 upphandlingar (cirka 60 per år), varav cirka 56 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
95
sedan januari 2025
Tilldelningar
56
Tilldelat värde
0,2 mdkr
HHI
5 761
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
5 761
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
56 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet56 %
  • Lägsta pris33 %
  • Kostnad (livscykelkostnad)11 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Täby kommun
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet56 %
Lägsta pris33 %
Kostnad (livscykelkostnad)11 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Täby kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Täby kommun annonserar i snitt runt 5 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Täby kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Täby kommun
Öppet förfarande91 %
Konkurrenspräglad dialog3 %
Förhandlat förfarande med annonsering3 %
Ett steg2 %
Selektivt förfarande2 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 91 procent.

Annonser per månad
5jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Täby kommun sedan januari 2025
jan 20254
feb 20257
mar 20253
apr 20254
maj 20251
jun 20253
jul 20251
sep 20253
okt 20256
nov 20252
dec 20252
jan 20264
feb 20261
mar 20266
apr 20261
maj 20265
jun 20266
jul 20261
aug 20261
sep 20265

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Täby kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Täby kommun per år?

Täby kommun annonserade cirka 57 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 95 totalt), varav ungefär 56 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Täby kommun?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Täby kommun oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (56 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Täby kommun?

Vanligast är öppet förfarande (91 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Täby kommun?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 5 761 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Täby kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Täby kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Täby kommuns nya annonser åt er.