Telge Inköp ABupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 556770-1437 · Störst närvaro i Stockholm

Sedan januari 2025 har Telge Inköp AB annonserat omkring 485 upphandlingar (cirka 290 per år), varav cirka 247 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
485
sedan januari 2025
Tilldelningar
247
Tilldelat värde
56 mdkr
HHI
243
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
243
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
59 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet59 %
  • Lägsta pris40 %
  • Kostnad (livscykelkostnad)1 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Telge Inköp AB
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet59 %
Lägsta pris40 %
Kostnad (livscykelkostnad)1 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Telge Inköp AB är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Telge Inköp AB annonserar i snitt runt 24 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Telge Inköp AB upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Telge Inköp AB
Öppet förfarande75 %
Ett steg15 %
Flera steg5 %
Förhandlat förfarande med annonsering4 %
Selektivt förfarande1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 75 procent.

Annonser per månad
33jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Telge Inköp AB sedan januari 2025
jan 202513
feb 202517
mar 202511
apr 202519
maj 202513
jun 202511
jul 202510
aug 20256
sep 20259
okt 202512
nov 202514
dec 202519
jan 202617
feb 202624
mar 202621
apr 202618
maj 202633
jun 202638
jul 202617
aug 202622
sep 202633

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Telge Inköp AB som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Telge Inköp AB per år?

Telge Inköp AB annonserade cirka 291 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 485 totalt), varav ungefär 247 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Telge Inköp AB?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Telge Inköp AB oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (59 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Telge Inköp AB?

Vanligast är öppet förfarande (75 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Telge Inköp AB?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 243 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Telge Inköp AB:s upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Telge Inköp AB:s kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Telge Inköp AB:s nya annonser åt er.