Trollhättans Stadupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-1546 · Störst närvaro i Västra Götaland

Sedan januari 2025 har Trollhättans Stad annonserat omkring 142 upphandlingar (cirka 90 per år), varav cirka 66 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
142
sedan januari 2025
Tilldelningar
66
Tilldelat värde
0,4 mdkr
HHI
1 776
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Måttligt koncentrerad
1 776
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
53 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet53 %
  • Lägsta pris47 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Trollhättans Stad
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet53 %
Lägsta pris47 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Trollhättans Stad är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Trollhättans Stad annonserar i snitt runt 7 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Trollhättans Stad upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Trollhättans Stad
Öppet förfarande86 %
Ett steg7 %
Selektivt förfarande3 %
Förhandlat förfarande med annonsering2 %
Direktupphandling1 %
Övrigt1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 86 procent.

Annonser per månad
3jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Trollhättans Stad sedan januari 2025
jan 20259
feb 20253
mar 20254
apr 20257
maj 20254
jun 20253
jul 20253
aug 20251
sep 20251
okt 20252
nov 20257
dec 20255
jan 202610
feb 20268
mar 202611
apr 202611
maj 202610
jun 20269
jul 20261
aug 20266
sep 20263

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Trollhättans Stad som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Trollhättans Stad per år?

Trollhättans Stad annonserade cirka 85 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 142 totalt), varav ungefär 66 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Trollhättans Stad?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Trollhättans Stad oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (53 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Trollhättans Stad?

Vanligast är öppet förfarande (86 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Trollhättans Stad?

Marknaden är måttligt koncentrerad med ett HHI på cirka 1 776 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Trollhättans Stads upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Trollhättans Stads kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Trollhättans Stads nya annonser åt er.