VA SYDupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 222000-2378 · Störst närvaro i Skåne

Sedan januari 2025 har VA SYD annonserat omkring 212 upphandlingar (cirka 130 per år), varav cirka 102 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
212
sedan januari 2025
Tilldelningar
102
Tilldelat värde
1,2 mdkr
HHI
1 042
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
1 042
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
81 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet81 %
  • Lägsta pris19 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos VA SYD
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet81 %
Lägsta pris19 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos VA SYD är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

VA SYD annonserar i snitt runt 11 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när VA SYD upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos VA SYD
Öppet förfarande48 %
Förhandlat förfarande med annonsering21 %
Selektivt förfarande15 %
Flera steg10 %
Ett steg5 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 48 procent.

Annonser per månad
5jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos VA SYD sedan januari 2025
jan 20256
feb 20252
mar 20258
apr 20257
maj 20252
jun 202511
jul 202511
aug 20255
sep 202519
okt 202511
nov 20253
dec 20257
jan 20265
feb 202610
mar 202613
apr 202610
maj 202612
jun 202611
jul 20265
aug 202611
sep 20265

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

VA SYD som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör VA SYD per år?

VA SYD annonserade cirka 127 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 212 totalt), varav ungefär 102 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder VA SYD?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde VA SYD oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (81 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder VA SYD?

Vanligast är öppet förfarande (48 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos VA SYD?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 1 042 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner VA SYD:s upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner VA SYD:s kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar VA SYD:s nya annonser åt er.