Västerås stadupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-2080 · Störst närvaro i Västmanland

Sedan januari 2025 har Västerås stad annonserat omkring 255 upphandlingar (cirka 150 per år), varav cirka 155 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
255
sedan januari 2025
Tilldelningar
155
Tilldelat värde
1,4 mdkr
HHI
6 066
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
6 066
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
53 %
Lägsta pris
  • Lägsta pris53 %
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet48 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Västerås stad
Lägsta pris53 %
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet48 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Västerås stad är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Västerås stad annonserar i snitt runt 13 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Västerås stad upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Västerås stad
Öppet förfarande92 %
Förhandlat förfarande med annonsering8 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 92 procent.

Annonser per månad
7jan 2025nov 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Västerås stad sedan januari 2025
jan 202512
feb 202511
mar 202511
apr 202511
maj 20258
jun 202510
jul 20252
aug 20259
sep 20256
okt 202513
nov 202510
dec 20255
jan 20268
feb 20269
mar 202615
apr 20268
maj 202611
jun 202611
jul 20263
aug 20267
sep 20267

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Västerås stad som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Västerås stad per år?

Västerås stad annonserade cirka 153 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 255 totalt), varav ungefär 155 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Västerås stad?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Västerås stad oftast lägsta pris (53 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Västerås stad?

Vanligast är öppet förfarande (92 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Västerås stad?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 6 066 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Västerås stads upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Västerås stads kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Västerås stads nya annonser åt er.