Vattenfall ABupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 556036-2138 · Störst närvaro i Uppsala

Sedan januari 2025 har Vattenfall AB annonserat omkring 79 upphandlingar (cirka 50 per år), varav cirka 47 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
79
sedan januari 2025
Tilldelningar
47
Tilldelat värde
0,6 mdkr
HHI
5 047
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
5 047
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Vattenfall AB är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Vattenfall AB annonserar i snitt runt 4 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Vattenfall AB upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Vattenfall AB
Förhandlat förfarande med annonsering89 %
Öppet förfarande11 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 11 procent.

Annonser per månad
1jan 2025nov 2025aug 2026
Antal annonser per månad hos Vattenfall AB sedan januari 2025
jan 20252
mar 20251
apr 20251
maj 20253
jun 20254
jul 202517
aug 20252
sep 20253
okt 20252
nov 20255
dec 20254
jan 20262
feb 20262
mar 20264
apr 20262
maj 20264
jun 20261
jul 20262
aug 20261

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Vattenfall AB som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Vattenfall AB per år?

Vattenfall AB annonserade cirka 50 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 79 totalt), varav ungefär 47 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Vattenfall AB?

Vanligast är förhandlat förfarande med annonsering (89 % av de annonser där förfarandet framgår). Öppet förfarande står för 11 procent. Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Vattenfall AB?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 5 047 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Vattenfall AB:s upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Vattenfall AB:s kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Vattenfall AB:s nya annonser åt er.