Vetlanda kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-0571 · Störst närvaro i Jönköping

Sedan juni 2024 har Vetlanda kommun annonserat omkring 93 upphandlingar (cirka 40 per år), varav cirka 48 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
93
sedan juni 2024
Tilldelningar
48
Tilldelat värde
0,8 mdkr
HHI
1 459
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Okoncentrerad
1 459
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Utvärderingsmodell
67 %
Pris och kvalitet
  • Bästa förhållande mellan pris och kvalitet67 %
  • Lägsta pris33 %
Fördelning av utvärderingsmodeller hos Vetlanda kommun
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet67 %
Lägsta pris33 %
Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Vetlanda kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Vetlanda kommun annonserar i snitt runt 3 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Vetlanda kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Vetlanda kommun
Öppet förfarande75 %
Ett steg14 %
Direktupphandling5 %
Selektivt förfarande4 %
Förhandlat förfarande med annonsering1 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 75 procent.

Annonser per månad
5jun 2024sep 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Vetlanda kommun sedan juni 2024
jun 20241
nov 20241
jan 20251
feb 20254
mar 20252
apr 20255
maj 20253
jun 20253
jul 20251
aug 20254
sep 20256
okt 20252
nov 20253
dec 20256
jan 20263
feb 20265
mar 20262
apr 20263
maj 202610
jun 20265
aug 20268
sep 20265

Sedan juni 2024. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Vetlanda kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Vetlanda kommun per år?

Vetlanda kommun annonserade cirka 41 upphandlingar per år sedan juni 2024 (omkring 93 totalt), varav ungefär 48 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilken utvärderingsmodell använder Vetlanda kommun?

Bland de tilldelningar där utvärderingsmodellen anges använde Vetlanda kommun oftast bästa förhållande mellan pris och kvalitet (67 %).

Vilket upphandlingsförfarande använder Vetlanda kommun?

Vanligast är öppet förfarande (75 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Vetlanda kommun?

Marknaden är okoncentrerad med ett HHI på cirka 1 459 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Vetlanda kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Vetlanda kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Vetlanda kommuns nya annonser åt er.