Ystad Kommunupphandlingar och tilldelningar

Org.nr 212000-1181 · Störst närvaro i Skåne

Sedan januari 2025 har Ystad Kommun annonserat omkring 104 upphandlingar (cirka 60 per år), varav cirka 68 ledde till tilldelning. Marknadsstruktur och CPV-fördelning är publika; vinnande leverantörer finns i Fentlig.

Data aktuell per 24 september 2026

Annonser
104
sedan januari 2025
Tilldelningar
68
Tilldelat värde
0,7 mdkr
HHI
4 744
koncentration

Det publika och det privata, sida vid sida.

Marknadens struktur, koncentration och i förekommande fall utvärderingsmodell är publik och visas öppet. Vilka leverantörer som faktiskt vinner är konkurrensdata och finns i Fentlig.

Marknadskoncentration (HHI)
Hög koncentration
4 744
av 10 000
01 5002 5003 000+

HHI mäter hur tilldelat värde fördelas mellan leverantörer. Under 1 500 = okoncentrerad, 1 500–2 500 = måttligt koncentrerad, över 2 500 = hög koncentration.

Leverantörsanalys

Namngivna vinnare, andelar och prisnivåer per leverantör hos Ystad Kommun är konkurrensdata och visas i Fentlig.

Lås upp i Fentlig

CPV-fördelning.

Andel av annonser per CPV-område.

Ystad Kommun annonserar i snitt runt 5 nya upphandlingar i månaden. Med en profil i Fentlig ser ni dem samma dag de publiceras.

Hur och när Ystad Kommun upphandlar.

Förfarandet avgör hur ni får lämna anbud. Annonserna över tid visar när det är värt att vara förberedd.

Förfarande
Andel av annonser per upphandlingsförfarande hos Ystad Kommun
Öppet förfarande88 %
Ett steg6 %
Flera steg5 %
Förhandlat förfarande med annonsering2 %

Andel av de annonser där förfarandet framgår. Öppet förfarande står för 88 procent.

Annonser per månad
2jan 2025okt 2025sep 2026
Antal annonser per månad hos Ystad Kommun sedan januari 2025
jan 20253
feb 20255
mar 20254
apr 20253
maj 202510
jun 20254
jul 20251
aug 20252
sep 20252
okt 20254
nov 20254
dec 20252
jan 20264
feb 20269
mar 20261
apr 20261
maj 20264
jun 20264
jul 20262
sep 20262

Sedan januari 2025. Enstaka månader varierar kraftigt när ramavtal annonseras samlat.

Ystad Kommun som köpare, kort förklarat.

Hur många upphandlingar gör Ystad Kommun per år?

Ystad Kommun annonserade cirka 62 upphandlingar per år sedan januari 2025 (omkring 104 totalt), varav ungefär 68 ledde till tilldelning. Sammanställt av Fentlig.

Vilket upphandlingsförfarande använder Ystad Kommun?

Vanligast är öppet förfarande (88 % av de annonser där förfarandet framgår). Hela fördelningen visas på sidan.

Hur koncentrerad är leverantörsmarknaden hos Ystad Kommun?

Marknaden är högkoncentrerad med ett HHI på cirka 4 744 (skala 0–10 000). Under 1 500 räknas som okoncentrerat, 1 500–2 500 som måttligt koncentrerat och över 2 500 som högkoncentrerat.

Vilka leverantörer vinner Ystad Kommuns upphandlingar?

Namngiven leverantörs- och konkurrentdata per köpare finns i Fentlig. Den publika statistiken här visar marknadsstruktur, utvärderingsmodell och CPV-fördelning, men inte enskilda vinnare.

Vem vinner Ystad Kommuns kontrakt?

Den publika statistiken visar marknadens form. Fentlig visar namnen: vinnande leverantörer, deras andelar och prisnivåer per köpare, och bevakar Ystad Kommuns nya annonser åt er.